Friday, March 9, 2007

Ciuc-Steaua, eterna finală by Mitza

Sport Club Miercurea Ciuc si Steaua isi disputa un nou titlu de campioana a Romaniei. Dupa patru partide scorul este 3-1 pentru ciucani, insa ros-albastrii pot egala in urmatoarele doua meciuri care se vor disputa pe patinoarul Mihai Flamaropol.

In primul meci al play-off-ului (4-2), jocul a fost echilibrat pana in ultima repriza, cand la scorul de 2-2, ciucanii au punctat de doua ori, apoi s-au aparat perfect. Meciul doi (6-5) a facut exceptie prin spectacolul oferit de hocheistii celor doua formatii. Cu doar patru secunde inainte de finalul intalnirii, cand scorul era 5-4 in favoarea stelistilor, harghitenii au reusit egalarea si au trimis meciul in prelungiri. Corduban a inscris pana la urma golul de aur, iar Steaua a egalat la general. In meciul trei, Sport Club a invins mai usor decat o arata scorul, 3-1. Desi in prima repriza Steaua s-a miscat destul de bine, ciucanii au fost superiori in celelalte două perioade, cand au si punctat de trei ori prin Moldovan, Filip si Adorjan. Stelistii lui Gliga s-au trezit tarziu si au marcat o data prin Krehach. Meciul patru s-a terminat tot cu victoria ciucanilor (3-2). Condusi cu inteligenta de play-makerul Ervin Moldovan, hocheistii ciucanii s-au impus la limita in fata stelistilor, 2-1, 0-0 si 1-1, devenind astfel favoriţi la castigarea campionatului. Daca Steaua va reusi sa-si valorifice terenul propriu in urmatoarele doua partide scorul va deveni egal, 3-3, in acest caz urmand sa se dispute partida decisiva, ce va avea loc la Ciuc.