Wednesday, June 20, 2007

Nebunie la tineret...Olanda - Anglia 14-13 by Marin

E scor de fotbal! Semifinala Campionatului European de tineret a fost un adevarat thriller. Golgeterul lui Reading, Leroy Lita a marcat primul in minutul 39 si englezi visau frumos la Heerenveen. Ghinionul providential al Angliei a continuat la meciurile importante si Olanda a egalat in minutul 89 prin Rigters. Nebunia a inceput doar la penaltyuri, unde echipele au epuizat executantii pentru ca s-a tras de 25 de ori la poarta. La 7-7, la penaltyuri, Anglia a ratat prin capitanul Reo Coker, insa din nou, olandezii au ratat prin Kruiswijk si finalul era departe. La 12-12, Derbyshire a ratat pentru Anglia, iar olandezii au gresit din nou, prin sex-simbolul Daniel De Ridder.
Anton Ferdinand, a ratat si el, lovind transversala, iar olandezii, cand toata lumea se plictisise deja de suspans, au reusit sa marcheze prin Zuiverloon, si sa se califice in finala. Ghinionul lui "Psyho" Pearce continua! El a ratat lovitura decisiva intr-o semifinala de Mondial, cu Germania in 1990. Olanda isi va apara titlul cucerit anul trecut in Portugalia, de aceasta data pe teren propriu. Imi pare rau pentru englezi, pentru nebunul de lita, pentru nervosul Reo Coker, pentru excelentul Carson, pentru fantezia lui Young...